Wspaniały skarb monet i innych przedmiotów znaleziono w Rosji

pskovmain1

W trakcie prac wykopaliskowych na terenie Pskowa odkryto skarb kilkuset rzadkich zabytków - monet, medali, ozdób i innych przedmiotów. Specjaliści sądzą, że mógł on należeć do słynnego kolekcjonera.

Po wstępnym badaniu ustalono, że może to być część numizmatycznej kolekcji słynnego rosyjskiego kupca Stepana Pluszkina, będącego prototypem handlarza „martwymi duszami” z powieści Nikołaja Gogola.


Znalezisko – około 300 przedmiotów – znajdowało się w blaszanych pojemnikach o wymiarach 13 na 18 cm w zrujnowanym piecu, w piwnicy zabytkowego budynku. Według specjalistów zawartość niezwykłej kolekcji pozwała na prześledzenie historii wybijania rosyjskich monet od XV do początku XX wieku: od monet staroruskich miast Nowogrodu, Pskowa, Tweru i Moskwy do monet koronacyjnych Mikołaja II. Wśród nich są rzadkie okazy, m.in. monety wybijane przez Borysa Godunowa. Część skarbu odnosi się do kategorii nagród państwowych. Są to np.: ordery i medale z XVIII-XIX wieku (w tym ordery św. Stanisława i św. Anny), puchar i dwa kielichy z monogramem carycy Katarzyny II oraz czerpak-nagroda w kształcie łodzi z carskim herbem i dedykacją. Ponadto archeolodzy znaleźli składane ikony, obrazki i krzyże kiotne z XV-XIX wieku. Wszystkie przedmioty zostały zawinięte w gazety. To właśnie dzięki nim udało się ustalić, kiedy mniej więcej ukryto kosztowności. Jesienią 1917 roku. Prawdopodobnie właścicielem kolekcji był potomek pskowskiego kupca Fiodora Pluszkina, który w tym czasie mieszkał w Pskowie i był znany jako największy kolekcjoner w Rosji. Szczególnie wyróżniał się wśród jego zbiorów dział numizmatyczny, któremu ustępowały nawet zbiory Ermitażu – 84 ogromne skrzynie rzadkich monet! Obecnie znalezisko jest wpisywane do rejestru i przygotowywane do renowacji. Jak powiedziała szefowa ekspedycji Tatiana Jerszowa, w pierwszej kolejności należy odczytać napisy, m.in. na czerpaku. Nawiasem mówiąc, wśród badaczy rosyjskiej literatury krąży legenda, że szyld z nazwiskiem ojca Pluszkina w Wałdaju rzucił się w oczy podróżującemu po tej okolicy Aleksandrowi Puszkinowi. Poeta wspomniał o nim Mikołajowi Gogolowi, który szukał nazwiska dla jednego z bohaterów „Martwych dusz”. W Rosji nazwisko „Pluszkin” stało się synonimem kogoś owładniętego manią zbieractwa, czasami niepotrzebnych i bezużytecznych rzeczy. W ogóle Pluszkin Gogola jest postacią mało sympatyczną, ale Pluszkin, który zebrał wspaniałą kolekcję numizmatyczną, zasługuje na szacunek i podziw. Będzie się można o tym przekonać w kwietniu 2017 roku, kiedy część znaleziska zostanie zaprezentowana na specjalnej wystawie.

archeologpskov.ru, https://pl.sputniknews.com/swiat/20160929/3964694/rosja-skarb-monety.html

4340820

4340824

4340825

4340821

4340822

wx1080

4340823

4340827

f0900cc43d3ab7cd2794e6d3bf15fe7c

mapspskov