W tym dziale publikujemy dłuższe artykuły i wpisy, zarówno te które publikowaliśmy na łamach stworzonego przez nas "Magazynu Poszukiwacze" oraz zupełnie nowe. Zapraszamy do lektury!

Na szlaku templariuszy - Slijpe, zapomniana stolica

slijp9

Slijpe to maleńka, senna mieścina w pobliżu Ostendy na północy Belgii. Mało kto wie, że w okolicy mieściła się stolica zakonu templariuszy na Flandrię a w samym miasteczku znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych kościołów w północnej Europie...

Klątwa Wielkiego Mistrza

707793

Równo 703 lat temu - 18 marca 1314 na stosie spłonął ostatni wielki mistrz Zakonu Templariuszy, Jaques de Molay.

Szczęśliwa trzynastka - piekielny rejs na "Wdowim Szlaku"

unnamed

Wszyscy znamy dokonania polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej, ale warto przypomnieć o niezwykłym bohaterstwie marynarzy polskiej floty handlowej. W nowym artykule, Marcin Szyszkowski opowiada o jednym z heroicznych konwojów do Murmańska.

Znaleziska ze stolicy Krzyżaków w Ziemi Świętej

mont11

Trwają badania na zamku Montfort w Ziemi Świętej, który w czasie wypraw krzyżowych był główną siedzibą Zakonu Krzyżackiego. Wśród znalezisk wiele militariów, ale także przedmioty osobiste i ślady codziennej działalności krzyżowców.

Święty Graal Templariuszy?

templarchalice1
Jeden ze znanych domów aukcyjnych wystawił na sprzedaż intrygujący zabytek, który należał do słynnego zakonu templariuszy. Czy mógł to być legendarny Święty Graal?

Polscy poszukiwacze w Anglii - wywiad

wwwyw

Polscy detektoryści już od lat prowadzą poszukiwania na terenie Wysp Brytyjskich. Poniżej przedstawiamy pełną wersję wywiadu z członkami Polskiego Klubu Eksploracji Historycznej "PHEC Thesaurus", który przeprowadziła Anna Prusińska z magazynu "Goniec Polski".

Flamandzka rewolucja - detektoryści i archeolodzy osiągają kompromis

rewolucja1

Flamandzka rewolucja – zmiany w prawie dotyczącym prowadzenia poszukiwań w Belgii i Holandii receptą dla Polski?

W czasie gdy w Polsce część środowiska archeologicznego mniej lub bardziej otwarcie nawołuje do całkowitej delegalizacji detektoryzmu, w Belgii i Holandii właśnie przyjęto przepisy, które stanowią świetny przykład racjonalnego kompromisu pomiędzy poszukiwaczami a archeologami.